Różnice pokoleniowe
Przez homejob | | 0 Komentarzy

Różnice pokoleniowe w pracy

Młody i stary w jednej stali kuchni…, czyli różnice pokoleniowe w pracy. Firmowa kuchnia. Ewa, lat 25 przygotowuje latte na sojowym mleku, a Anna, lat 45 rozmawia z córką przez telefon. Ewa chcąc nie chcąc słucha, jak jej starsza koleżanka wysłuchuje narzekań rodzinnej maturzystki, którą sama była jeszcze chwilę temu...

Jak mogą objawiać się różnice pokoleniowe w pracy? Anna kończy rozmowę. Co robi Ewa?

  1. Pyta, z czym córka Ani ma problem (i tym samym Ania) i proponuje rozwiązanie (wiekowo bliżej jej do córki niż mamy, więc łatwiej jej wejść w pozycję tej pierwszej).
  2. Myśli: Boszszsz … Z kim ja pracuję? Anka jest w wieku mojej matki!!! Może zacznę jej mówić na pani?!
  3. Opowiada Ani o swoim problemie, o którym chciałaby porozmawiać w mamą, ale nie wie, jak ta zareaguje. Może Ania coś podpowie.

Sytuacja prywatna, ale jasno obrazuje, w jak różny sposób pracownicy mogą korzystać lub wręcz przeciwnie nie korzystać z różnic wiekowych między sobą, głównie na polu zawodowym.

Sezamie, otwórz się

Żeby ludzie się dogadali, muszą się przede wszystkim otworzyć na nowe doświadczenie. Nie ma tu miejsca na opinie „te dzieciaki nie mają o niczym pojęcia, zobacz 17-ta i już gnają do domu” czy „nasz firmowy tatuś nie wie, jak skorzystać z chmury”. Tu potrzebna jest współpraca i otwartość. W dużej mierze zależy to od kultury organizacji, kultury szefa i kultury samych zainteresowanych.

Dzisiaj mój młodszy kolega pokaże mi, jak biznesowo korzystać z social mediów. Natomiast jutro ja mu opowiem, jakie są pułapki obranej przez niego strategii. Poczucie, że możemy się wzajemnie od siebie uczyć i wzajemnie się inspirować jest kluczowe.

Zarządzanie wiekiem w firmach powinno zacząć funkcjonować w rzeczywistości, a nie tylko w mediach i rozmowach. Różnorodność wiekowa pracowników zapewnia firmom różne perspektywy spojrzenia na problemy. Generuje więcej pomysłów i rozwiązań. Pozwala uczyć się każdemu pokoleniu od tego drugiego. Każdy z nas ma bowiem, co innego do zaoferowania. Dlatego zachęcamy wszystkich pracodawców, rekruterów i menedżerów do uwzględnienia tych profitów w swojej strategii zatrudnienia, rekrutacji i zarządzania, bo w firmach jest miejsce dla różnych pokoleń.

A Ty co dzisiaj zrobiłeś/aś dla swojego starszego/ młodszego kolegi?:)

Magdalena Felczak, Aleksandra Kasjaniuk