Przez homejob | | 0 Komentarzy

Freelancing czy etat? Korporacja czy mała firma?

Myśląc o swoim życiu zawodowym, często w pierwszej kolejności zastanawiamy się, jaki zawód, jaką specjalizację wybrać. Analizujemy nasze talenty i predyspozycje, zastanawiamy się, co nas interesuje, czym możemy zająć się po studiach. Szukamy własnej drogi zawodowej. Im więcej wiemy na swój temat, tym większe mamy szanse na właściwy wybór. 

Rzadko myślimy o tym, jak realizować naszą ścieżkę zawodową, a można to robić na wiele sposobów. Dlatego warto zastanowić się, jak lubimy pracować, jakie warunki nam sprzyjają, a jakie szkodzą. To niemal tak samo ważne jak wybór samego zawodu.

Rynek pracy zmienia się w nieprawdopodobnym tempie, a zmieniać się będzie jeszcze szybciej. Tak jak zmieniają się oczekiwania pracowników i potrzeby pracodawców. Pokazała to pandemia COVID-19, która w obszarze miejsca wykonywania pracy i powszechności pracy zdalnej w kilka tygodni przeniosła nas lata wprzód.

Dlatego warto mieć świadomość, że istnieje kilka opcji kształtowania swojego życia zawodowego. Warto przemyśleć, jakie są twoje cele, priorytety i dostosować styl pracy właśnie do nich. Jest to o tyle ważne, że im lepiej zdecydujesz na początku swojej drogi, tym większą będziesz odczuwał satysfakcję z pracy.

Od czego zacząć? Na początek zadaj sobie te pytania:

  • Czy lubię pracować z ludźmi czy raczej solo?

Niektórzy z nas są wręcz stworzeni do pracy grupowej, inni – wręcz przeciwnie, najlepsze rezultaty odnoszą w pojedynkę. I nie ma tutaj zasady, że któraś z tych opcji jest lepsza a któraś gorsza. Co więcej, możesz być duszą towarzystwa, a i tak woleć pracować sam. I przeciwnie – możesz nie brylować w towarzystwie, ale właśnie bycie częścią zespołu jest dla Ciebie ważne. Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenia, nawet te zdobyte podczas studiów – czy wolałeś projekty indywidualne czy grupowe? Czy wolałeś uczyć się w miejscach publicznych, np. w kawiarni czy jednak w zaciszu swojego mieszkania. Jak to się przekłada na wybór sposobu pracy? Jeżeli jesteś solistą – wybieraj takie miejsca i taki sposób, gdzie możesz to wykorzystać. Czyli szybciej karierę freelancera, który prowadzi swoje projekty od początku do końca niż pracę w dużej korporacji, gdzie umiejętność działania w zespole jest kluczowa, niezależnie od działu.

  • Czy lubię różnorodność czy jednak wolę skupiać się na jednym temacie?

Wyobraź sobie, że jesteś lub też chciałbyś być specjalistą od marketingu. Jeżeli cenisz sobie różnorodność, lubisz przeskakiwać między różnymi tematami to idealna dla Ciebie będzie praca w agencji marketingowej. To tam pracujesz zazwyczaj dla wielu klientów w tym samym czasie. Raz przygotowujesz strategię czy kampanię dla marki samochodów, raz dla marki soczków dla dzieci. Od wyboru do koloru. I pamiętaj, za każdym razem uczysz się nowej branży. Jeżeli zaś chciałbyś się wyspecjalizować w jednym obszarze, poszukaj pracy w firmie, najlepiej z branży, która Cię interesuje. Dlaczego jest to ważne? Pierwsze poważniejsze doświadczenie zawodowe lubi ciągnąć się za nami latami. Dlaczego? Jeżeli przez 3 lata pracowałeś w dziale marketingu firmy ubezpieczeniowej to przy zmianie pracy znajomość branży będzie Twoim dodatkowym atutem. Bardzo często w ogłoszeniach wymagane są nie tylko umiejętności niezbędne na danym stanowisku pracy, lecz również znajomość branży, w której działa firma. Dlatego, jak możesz się chwilę zastanowić, szukaj tego, co Cię naprawdę interesuje.

  • Czy chciałbym mieszkać w dużym mieście czy zdecydowanie w mniejszym?

Dlaczego jest to ważne? Jeżeli szukasz pracy w dużej korporacji to zazwyczaj musisz się liczyć z przeprowadzką do miejsca, gdzie ma ona siedzibę, a to zazwyczaj jest duże miasto. Oczywiście to się zmienia i coraz częściej korporacje proponują możliwość pracy zdalnej, jednak rzadko na 100% i zazwyczaj pracownikom, którzy pełnią już zaawansowane role w firmie. Ich wiedza jest na tyle istotna i być może rzadka, że pracodawca jest skłonny iść na pewne ustępstwa i być bardziej elastyczny. Jeżeli wolisz zostać w swoim rodzinnym mieście lub nawet przeprowadzić się na wieś, pomyśl o karierze freelancera, który najczęściej pracuje zdalnie, więc jego miejsce zamieszkania nie jest tak istotne.

  • Czy ważne jest dla mnie poczucie wolności czy stabilność?

Wprawdzie czasy, kiedy praca na etacie gwarantuje stabilność się chyba skończyły, to jednak wydaje się to być bardziej stabilną opcją niż kariera freelancera. W tym drugim przypadku zazwyczaj nie masz stabilności dochodów – raz zarobisz więcej, raz mniej. Ponadto, najlepiej jak założysz działalność gospodarczą, a to się wiąże z kolejnymi kosztami. Z drugiej strony, jeżeli na bieżąco będziesz pozyskiwał klientów, możesz zarobić więcej niż na etacie. Zastanów się, co będzie dla Ciebie najlepsze.

  • Co jest dla mnie ważne w pracy?

Praca to nie tylko zarobki. Praca to również kontakty międzyludzkie, rozwój własnych kompetencji, możliwość wymiany wiedzy, benefity pozapłacowe. To również konieczność dojazdów, czasami znaczące ograniczenie czasu na własne hobby. Zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy i jaka opcja może Ci to zapewnić. Poniżej krótka analiza kilku czynników.

  • Zarobki – czego w tym temacie oczekuję?
  • Prestiż miejsca pracy – czy zależy mi, abym pracował w znanej firmie czy jest mi to obojętne?
  • Zadania – czy zależy mi na tym, aby były ciekawe i zróżnicowane?
  • Międzynarodowość – czy chciałbym pracować w środowisku międzynarodowym?
  • Benefity – czy zależy mi, żeby firma proponowała mi karnet na siłownię czy mi na tym nie zależy, bo nie lubię siłowni?:)
  • Elastyczność – czy to dla mnie ważne, żebym mógł pracować w elastycznych godzinach i czasami zdalnie?
  • Rozwój i szkolenia – czy zależy mi, aby firma inwestowała w mój rozwój?
  • Swoboda – czy wolę, jak wszystko jest unormowane i określone zasadami i procedurami czy jednak preferuję większą swobodę?

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe pytania. Kiedy na nie odpowiesz, będziesz na pewno bliższy tego, czego szukasz. To nie znaczy, że pierwsza czy jakakolwiek kolejna praca będzie idealna, ale jeżeli będziesz wiedział, czego chcesz będzie Ci łatwiej podjąć decyzję i co do samej ścieżki zawodowej i co do tego, gdzie i jak chcesz ją realizować. Powodzenia!

Ps. Na etapie wyboru ścieżki, warto porozmawiać z osobami, które już mają za sobą pierwsze doświadczenia. Takie które pracują w międzynarodowej korporacji, w średniej wielkości polskiej firmie jak i działają w pojedynkę. Czasami takie rozmowy mogą być niezwykle pomocne, chociaż często trzeba spróbować kilku opcji, żeby wybrać tą najwłaściwszą dla siebie.

Jeżeli szukasz inspiracji do znalezienia zawodu zdalnego zajrzyj do naszych wpisów blogowych:

Jak zostać: Wirtualną Asystentką?

Pomysł na pracę zdalną: Specjalista ds. SEO!