Przez homejob | | 0 Komentarzy

Praca marzeń? Stwórz swoją osobistą mapę!

Masz poczucie, że zawodowo chciałabyś coś zmienić, ale nie do końca wiesz co? Że niby zajmujesz się tym, czym chciałaś, ale … no właśnie niby … Że w zasadzie sama wybrałaś sobie zawód i swoje zajęcie, ale nie tak miało być lub to, co robiłaś do tej pory przestało cieszyć i dawać satysfakcję? Nie, to nie będzie tekst o wypaleniu zawodowym, ale o marzeniach …

Pandemia, poza tym, że wszyscy chcemy, żeby się skończyła, uświadomiła wielu z nas rzeczy, którym nie poświęcaliśmy dotąd zbytnio uwagi. Jedną z nich jest poczucie sensu i spełnienia w pracy. Przechodząc na pracę zdalna, zostaliśmy pozbawieni niejako wszystkich fajerwerków/ lub uwolnieni od wszelkich powinności (wybierz to, co dotyczy Ciebie) wokół, czyli lunchów z ulubioną/ lub nielubianą koleżanką, ciekawych/ nudnych small talków w kuchni, inspirujących dyskusji/ niepotrzebnych przepychanek na spotkaniach …. Zostaliśmy my i nasza praca. A życie biurowe zostało gdzieś w oddali, mocno ograniczone do zoom’a, maila i telefonu.

Czy wszyscy tęsknią do biura? Przeróżne badania pokazują, że nie wszyscy. Dla jednych praca zdalna okazała się wybawieniem, bo w biurze, w szumie nie mogli się skupić, bo relacje społeczne wolą pielęgnować po pracy, bo ważniejszy jest dla nich czas, którego nie tracą na dojazdy, bo mogą rano bez pośpiechu iść na spacer. A kontakty z ludźmi z pracy mają, ale z tymi, z którymi rzeczywiście chcą …

Inni marzą o powrocie do dawnej normalności, bo kawa w domu nie smakuje tak dobrze jak w biurze, bo bardzo tęsknią do ludzi, bo w domu nie mogą się skupić i szum biurowy jest im potrzebny jak woda rybie, bo chcą się ładnie ubrać … (chociaż to akurat w domu też można, tylko rzadziej się chce …)

I tu przechodzimy do sedna – mamy różne potrzeby, co jest niby oczywistą oczywistością, ale w przypadku życia zawodowego wiele osób bierze to, co akurat jest, a świat się zmienia i okazuje się, że możemy znaleźć taki sposób pracy, żeby uwzględniał nasze priorytety. Grunt to je znaleźć, a nawet, co jakiś czas znajdować od nowa, bo priorytety mogą się zmieniać, tak jak my …

Dlatego – niezależnie od tego, czy jesteś na początku drogi zawodowej, czy w jednej trzeciej czy znacznie dalej – warto co jakiś czas zrobić sobie mapę pracy marzeń, która będzie okazją do zastanowienia się: gdzie jestem, a gdzie chciałabym być, co robię a co chciałabym robić, jak pracuję, a jak chciałabym pracować, czy daje mi to satysfakcję, a jeśli nie – co muszę zrobić, żeby dawało?

Ważna rzecz – żeby Twoje życie zawodowe było bardziej zgodne z Twoimi potrzebami, wyobrażeniami, nie musisz od razu zmieniać zawodu, chociaż oczywiście możesz. Czasami zmiana w obrębie tego, co już robisz, daje ogromną radość i satysfakcję.

Jak zrobić mapę pracy marzeń?

Mapę pracy marzeń, podobnie jak mapę marzeń w ogóle, możesz zrobić przy użyciu dużej kartki papieru/ kartonu, flamastrów i zdjęć lub w komputerze – korzystając z dowolnego programu do wizualizacji pewnych tematów, np. Power Point czy Canva – jak Ci wygodnie!

Ważne, żeby ją zawsze mieć pod ręką i do niej zaglądać🙂

Jakie obszary warto uwzględnić tworząc mapę pracy marzeń?

Ja – od tego zaczynamy. Możesz wkleić swoje zdjęcie, ważne, żeby było to zdjęcie, które lubisz. Dorysuj lub doklej do tego zdjęcia wszystko, co obrazuje Twoje talenty, umiejętności, doświadczenia, związane z pracą zawodową.

Co potem?

Teraz czas na obszary, które warto uwzględnić w swojej mapie, nadając im odpowiednie wartości:

Bogactwo, pieniądze

Jaki zarobek jest dla mnie satysfakcjonujący? Ile zarabiam teraz, a do czego dążę? Kiedy chciałabym osiągnąć taką kwotę? Co mogę zrobić, aby ją osiągnąć?

Ludzie

Czy lubię pracować z ludźmi? Czy wolę pracę zespołową czy indywidualną? Z dziećmi czy jednak z dorosłymi?

Miejsce

Czy moim wymarzonym miejscem pracy jest zacisze własnego domu z widokiem na ogród czy jednak wolę open space w biurowcu, gdzie dużo się dzieje i mogę co chwilę z kimś wymieniać myśli? A może chciałabym często zmieniać miejsce pracy?

Wolność

Czy potrzebuję w pracy poczucia wolności? Wolności różnie rozumianej – zarówno w kwestii realizacji różnych pomysłów, otwartości na nie, jak również w kwestii w miarę swobodnego dysponowania swoim czasem.

Różnorodność

Czy potrzebuję różnych tematów, żeby poczuć satysfakcję czy też tą satysfakcję daje mi zgłębianie jednego, dwóch obszarów, w których chcę być coraz lepsza?

Zarządzanie

Czy lubię zarządzać różnymi tematami? Czy mi na tym zależy? Czy zupełnie nie jestem zainteresowana braniem odpowiedzialności menadżerskiej na siebie i wolę po prostu dobrze wykonywać swoją pracę, bez konieczności zarządzania innymi ludźmi.

O czym warto pamiętać tworząc mapę?

  • Twórz ją w oparciu wyłącznie o swoje marzenia, wyobrażenia
  • Wybieraj ilustracje (lub sama rysuj), które pozytywnie Ci się kojarzą
  • Staraj się być jak najbardziej konkretna
  • Daj sobie czas – taka mapa może powstawać przez kilka dni a nawet tygodni

Trzymaj mapę zawsze w pobliżu. Niech będzie dla Ciebie inspiracją do czynienia choćby małych kroków w drodze do zmiany tego, co Ci teraz nie pasuje. Baw się dobrze!

Jeżeli po zrobieniu mapy okaże się, że rozwiązaniem, do którego dążysz jest praca zdalna – zajrzyj do naszego bezpłatnego poradnika „Jak zacząć pracować zdalnie?”