Praca zdalna - za i przeciw
Przez homejob | | 1 Komentarz

Praca zdalna? Oto najważniejsze za i przeciw!

Obecnie coraz częściej słyszymy, że któraś ze znajomego nam kręgu osób przerzuciła się na pracę zdalną. Często pojawia się wtedy myśl – może to coś dla mnie? Chociaż w pierwszej chwili brak biurowych formalności i czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy wydają się fantastycznym argumentem za natychmiastowym przejściem na tryb zdalny. Warto poznać zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania.

Praca zdalna - zalety

Produktywność przede wszystkim

Przyczyn, dla których praca zdalna jest bardziej produktywna od tej wykonywanej w biurze, jest kilka. Nie od dziś wiadomo, że na naszą wydajność bezpośrednio przekłada się lepsza równowaga między życiem prywatnym a zawodowym. Im bardziej jesteśmy wypoczęci i zadowoleni z życia, tym chętniej wykonujemy powierzoną nam pracę. Lepszej produktywności pracowników zdalnych upatrywać można także w silnym zespole. Złożonym z osób, na których zatrudnienie firma mogła pozwolić sobie bez ograniczeń spowodowanych położeniem geograficznym. Zaznaczyć trzeba również, że pracując z domu, mniej się rozpraszamy i nie tracimy czasu na dojazdy. Jeżeli dodamy do tego jeszcze elastyczny czas pracy i rozliczanie z efektów, a nie z wysiedzianych godzin, możemy mieć pewność, że wykonywana przez nas praca będzie wysoka jakościowo.

Oszczędności po obu stronach

Kluczowym celem każdej firmy jest minimalizacja kosztów i czasu przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości świadczonych przez nią usług. Regułę tą odnieść jednak można również do nas – pracowników zdalnych. Zamieniając biuro na własne mieszkanie, oszczędzamy zarówno na dojazdach i obiadach na mieście, jak i na własnym zdrowiu.

Mozaika osobowości

Niektórym praca zdalna kojarzy się z nudą i izolacją. Tymczasem pracując z dowolnego miejsca na ziemi, możemy być częścią tętniącego życiem zespołu złożonego z prawdziwych pasjonatów. Brzmi jak banał? A jednak warto docenić siłę płynącą z różnorodności. Praca zdalna to okazja do zetknięcia się z różnymi środowiskami i osobami o różnych doświadczeniach. Od których możemy się wiele nauczyć, a z którymi trudno byłoby spotkać się nam w realu. Ten typ pracy to również cenne rozwiązanie dla indywidualistów, ceniących sobie własną przestrzeń i możliwie mało niezaplanowanych interakcji z innymi w swoim rozkładzie dnia.

(Słynne) work-life balance

Elastyczność i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. To właśnie to, co pracownicy zdalni na całym świecie cenią sobie najbardziej. Możliwość rozplanowania godzin pracy tak, by, np. pozwoliły nam na odebranie dziecka z przedszkola, nieraz będzie znaczyć dla nas więcej, niż wyższa stawka godzinowa, prywatne ubezpieczenie czy Karta Multisport.

Przerwy, wtedy kiedy chcesz i z kim chcesz

W pracy stykamy się z różnymi ludźmi i fakt, że ktoś świetnie wywiązuje się ze swoich zadań, nie zawsze pokrywa się z jego miłym usposobieniem i bezkonfliktowym nastawieniem do innych. Biuro to miejsce, w którym spotykamy zarówno gburów, milczków, jak i osoby wścibskie czy lubiące dużo mówić na tematy, które nas niekoniecznie muszą interesować. Wybierając pracę w domu, możemy skupić się na jej wykonaniu w 100%. Nie marnować czasu na relacje, które i tak nie mają dla nas większego znaczenia. Będzie nie tylko milej i spokojniej. Przede wszystkim zostanie nam również więcej czasu na spotkania z naszymi prawdziwymi przyjaciółmi i bliskimi.

Mniej dni chorobowych

Jeżeli nasze dotychczasowe środowisko pracy generowało sporo stresu, a biurowe jarzeniówki i hałaśliwy open space nie służyły dobremu samopoczuciu, z pewnością szybko docenimy komfort, jaki daje możliwość pracy z domu. W końcu wiele chorób bierze się właśnie z przemęczenia biurowym otoczeniem i konieczności dojeżdżania do pracy w niekomfortowych dla nas warunkach. Nie wspominając już o nieustannym, wzajemnym zarażaniu się przez pracowników w okresie jesienno-zimowym. Praca zdalna, połączona z aktywnym stylem życia i zdrową dietą, to klucz do lepszej równowagi życiowej i dobrego samopoczucia. A jeżeli już zdarzy nam się przeziębić, możemy popracować z domu, bez tracenia cennych dni wolnych!

Wolność wyboru – swojego miejsca na świecie

Nie każdy pracownik zdalny musi być od razu digital nomadem! Wystarczy, że jesteśmy przywiązani do konkretnego miejsca, np. rodzinnego domu za miastem czy małego miasteczka, gdzie trudno o dobrze płatną pracę. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne skracają dystanse i warto z nich korzystać! Obecnie rynek coraz bardziej otwiera się na trend pracy zdalnej. I jeżeli jesteśmy specjalistą w naszej dziedzinie, nie musimy od razu przeprowadzać się do dużego miasta, aby zdobyć konkurencyjną posadę. Istnieje duża szansa, że uda nam się to, nie wychodząc nawet z domu.

Również dla osób pragnących podróżować i odkrywać świat praca zdalna może okazać się świetnym narzędziem do połączenia obowiązków z przyjemnościami. Choć z pewnością takie rozwiązanie wymaga dużo dyscypliny i dobrej organizacji, bezcennych wspomnień nikt nam nie odbierze.

Praca zdalna - wady

Ograniczone kontakty towarzyskie z członkami zespołu

Samotność może czasem stanowić problem. Zwłaszcza gdy wykonujemy pracę niewymagającą kontaktowania się z innymi pracownikami, np. jesteśmy copywriterem czy grafikiem. Niestety, kontakty podtrzymywane za pośrednictwem nowych technologii różnią się od tych nawiązywanych w realu. Pracując zdalnie, powinniśmy szczególnie dbać o planowanie sobie wydarzeń towarzyskich w czasie wolnym.

Poczucie odizolowania

Będąc fizycznie w biurze, trudno uniknąć konfrontacji z pracą. Tymczasem warunki domowe mogą sprawić, że przestaniemy czuć się zaangażowani w działania zespołu czy dotyczące nas projekty. Aby uniknąć poczucia odizolowania, dbajmy o spontaniczną i żywą komunikację, a kiedy czujemy, że wypadamy z rytmu i przestajemy nadążać, zwyczajnie złapmy za telefon i – o ile to możliwe – zdzwońmy się z przełożonym. Nieraz rzeczy wydają się o wiele trudniejsze, gdy widzimy je na mailu, niż wtedy, gdy możemy swobodnie je przedyskutować.

Brak granicy między życiem zawodowym i osobistym

To jeden z tych mankamentów pracy zdalnej, na który na szczęście mamy duży wpływ. O ile znaczną rolę gra tu dobra organizacja czasu pracy i jasne stawianie granic między czasem skupienia a czasem relaksu. O tyle na nasze powodzenie będzie mieć wpływ również specyfika danej pracy. Jeżeli jednak czujemy, że z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co się da, by dobrze zorganizować sobie swoje zadania, a szef i tak wymaga od nas odpisywania na maila o godzinie 22, zastanówmy się, czy aby nie lepiej rozejrzeć się za inną posadą.

Okresowe spadki motywacji

Nawet jeżeli lubimy swoją pracę, codzienne mierzenie się z nią w pojedynkę bywa frustrujące. Ważne jest, aby mieć poczucie, że nasza praca się liczy. Podczas gdy w warunkach biurowych zwykle szybko możemy dostać informację zwrotną na temat wykonywanych przez nas działań. O tyle pracując z domu, zwykle rzadziej mierzymy się z opinią innych. Dlatego właśnie musimy polegać przede wszystkim na sobie samym. Skończyliśmy akurat ważny projekt czy etap pracy? Zadbajmy o siebie i zróbmy sobie ekstra przerwę na kawę lub skoczmy na spacer. Pamiętajmy, by nie traktować się jak robota i dbać o higienę pracy, tak by kojarzyła nam się z inspirującymi wyzwaniami, a nie z przykrym obowiązkiem.

Brak poczucia tożsamości z kulturą firmy

Praca jest ważną częścią naszego życia i to, co robimy, jest równie istotne, jak to, ile zarabiamy, albo czy mamy wystarczającą ilość czasu wolnego. O ile chodząc do biura łatwo o poczucie wspólnego celu i wzajemnego nakręcania się do działania, o tyle warunki te o wiele ciężej odtworzyć w domu. Na szczęście spełnienie w życiu możemy czerpać nie tylko z pracy. Dookoła nas dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Może wystarczy czas zaoszczędzony na dojazdach przeznaczyć, np. na spotkania towarzyskie, zajęcia dodatkowe, sport, sztukę czy inne – niekoniecznie związane z pracą – pasje?

Pamela Monikowska

1 Komentarz

  1. Tobiasz

    Według mnie praca z domu ma o tyle dużo zalet, że nie powinniśmy się o to kłócić. W tym artykule https://cvwork.pl/praca-w-domu/ znalazłem dodatkowo wiele fajnych sposobów na to, aby dorobić sobie w domu i rozkręcić własny biznes.

Komentarze zostały wyłączone.