Przez homejob | | 0 Komentarzy

Pomysł na pracę zdalną: Architekt wnętrz

Czy zawód architekta wnętrz ma coś wspólnego z pracą elastyczną i częściowo zdalną? Oddajmy głos profesjonalistce. Tym razem na Homejob gościnnie Anna Koszela – Architekt Wnętrz i autorka fanpage’a Anna Koszela. Architekt Wnętrz. 

Myślicie o kreatywnym zawodzie przyszłości, który – choć z pewnością czasochłonny – nie przykuje Was na stałe do biurek? Architekt wnętrz to zawód dla osób kreatywnych, ale również skrupulatnych i przywiązujących dużą wagę do detalu.

Nie bezznaczenie będzie także umiejętność wyczucia indywidualnych potrzeby klienta, dla którego akurat się projektuje. Do tego dodać należy sporo spotkań z klientami, a także riserczu materiałów czy nawet wizyt w galeriach sztuki! Chociaż z pewnością jest to ścieżka stawiająca wyzwania, warto pomyśleć o niej w kontekście możliwości, jakie stwarza pod kątem elastycznego miejsca i sposobu wykonywania pracy.

Architekt wnętrz – na czym polega i jakie wyzwania stawia ten zawód? 

AK: Rozpoczynając pracę nad kolejnym projektem wchodzimy do czyjegoś intymnego świata. Poznajemy upodobania, przyzwyczajenia, styl życia naszych klientów. Zawód ten wymaga więc ogromnej empatii, otwartości na potrzeby drugiego człowieka, cierpliwości… Mojej pracy często towarzyszą wielogodzinne spotkania, wspólne wizyty w galeriach sztuki, rozmowy. Czasem nawiązuję z inwestorami ciepłe relacje. Architekt musi być także elastyczny i przygotowany na różne formy współpracy. Moja pracownia realizuje projekty nie tylko w Polsce, ale także za granicą, dlatego do perfekcji opanowaliśmy narzędzia ułatwiające pracę zdalną. Jest to bardzo pomocne także w obecnej sytuacji związanej z podwyższonym reżimem sanitarnym.

Jak zostać Architektem wnętrz? Czy wystarczy, że mam dobre poczucie estetyki? Czy powinnam / powinienem skończyć jakiś kurs lub studia?

AK: Architektura to nie tylko wrażliwość na piękno i umiejętność łączenia ze sobą materiałów, barw i faktur. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał danej przestrzeni, trzeba działać z matematyczną precyzją, z dbałością o najdrobniejsze detale. Ja rozwijałam te umiejętności na wydziale Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Łódzkiego i polecam taką ścieżkę wszystkim, którzy myślą o zawodzie architekta. Studia są najlepszym przygotowaniem do projektowania i doskonałą drogą do rozwinięcia naturalnego talentu.

Jak zacząć? Gdzie szukać pierwszej pracy / zleceń?

AK: Najlepiej stawiać pierwsze kroki w renomowanych pracowniach, które są bliskie naszemu poczuciu estetyki. Projektując w stylistyce, która jest nam bliska, zwykle osiągamy lepsze efekty. Pod okiem doświadczonych architektów łatwiej przyswoić sobie odpowiednie standardy pracy i  wzbogacić portfolio o interesujące projekty.

Ile zarabia Architekt wnętrz? Jak wycenić swoje umiejętności? 

AK: Każdy projekt wyceniam indywidualnie, po zapoznaniu się z oczekiwaniami moich klientów. Niektóre realizacje wymagają wiele czasu, przygotowania spersonalizowanych rozwiązań szytych na miarę, konsultacji z ekspertami. Tego typu zlecenia kosztują więcej, niż standardowe.