Przez homejob | | 0 Komentarzy

Jak zostać: Wirtualną Asystentką?

Kim jest i czym zajmuje się Wirtualna Asystentka?

Ze znanej na świecie definicji, bazowymi zadaniami dla WA są prace biurowo-administracyjne plus specjalizacja. To może być rekrutacja, strony www, grafika, marketing itd. Spotykam się coraz częściej z osobami, które potrafią tyle rzeczy, że aż sama zastanawiam się, czy takie osoby nadal są WA. Odpowiedź brzmi jednak tak. Z definicji taka osoba to organizator, koordynator oraz wykonawca w jednym. Najpierw w zadaniach rutynowych, powtarzalnych, a później lub równocześnie projektów złożonych.

Jakie wyzwania stawia zawód Wirtualnej Asystentki? Jakie cechy czynią mnie idealną kandydatką?

Najbliższą ideału Wirtualnej Asystentki jest ta osoba, która nieustannie szlifuje swoje umiejętności i profiluje się na jedną lub maksymalnie 2 specjalizacje. Osoby od wszystkiego, są dobre na początku współpracy. Jednak doświadczenie pokazuje, że w późniejszej współpracy potrzebujemy osoby, która jest ekspertem tylko w kilku dziedzinach. Praca jako Wirtualna Asystentka to wyzwanie, które daje satysfakcję ludziom skrupulatnym, dokładnym, terminowym i mających umiejętności interpersonalne. 

Oczywiście są WA tylko zadaniowe, które pracują świetnie. Ale patrząc na to, jak rozwija się ta branża, klienci coraz bardziej potrzebują nie tylko kogoś, kto wykona zadanie, ale będzie też pewnego rodzaju partnerem biznesowym i coachem w jednym.

Jak zostać Wirtualną Asystentką? Co trzeba umieć? Czy powinnam skończyć jakiś kurs?

Żadne szkolenie ani kurs nie jest potrzebny, aby pracować jako Wirtualna Asystentka. Szkolenia oczywiście pokazują jakich błędów unikać, jak szybciej stać się Wirtualną Asystentką. Mamy już bardzo dużo fantastycznie rokujących kursantek. Jeżeli jednak ktoś powiedziałby, że jest to konieczne, nie zgodzę się z nim. Prowadzę konsultacje 1:1 z osobami, które nie widziały żadnego kursu i świetnie sobie radzą. Każdy jest jednak inny i jeżeli ktoś ma wątpliwości, jaką ścieżkę wybrać oraz od czego zacząć, można do mnie śmiało pisać. Podpowiem najrozsądniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Jakiego wynagrodzenia mogę się spodziewać na początek?

Obecnie w Polsce minimalna stawka za godzinę to 40 – 50 zł dla osoby, która pracuje samodzielnie. Te kwoty wahają się w zależności od umiejętności i doświadczenia. Spotkałam się z takimi kwotami jak 100 zł za godzinę i była to bardzo dobra stawka, jak na tak serwowane umiejętności. Chciałabym przestrzec przed takimi prostymi obliczeniami typu: Aha, czyli 8 godzin to 400 zł, czyli w tydzień zarobię 2000 zł. Nie zaprzeczam, że jest to możliwe, ale trzeba posiadać wiele umiejętności i umieć zdobyć właściwych klientów. Jednak ściągając z chmur, muszę przyznać, że nie udaje się to wielu osobom. Pierwszy rok rozwijania swojej działalności jako Wirtualna Asystentka jest bardzo wyboisty. Sądząc jednak po tendencji wzrostowej, zarówno nowych WA oraz potencjalnych klientów – warto – jeżeli chcemy, łączyć np. życie zdalne z obowiązkami domowymi lub po prostu nie chcemy tracić czasu na pracowanie w biurze.