Elastyczność poszukiwana
Dlaczego warto uelastyczniać miejsca pracy?
Wyobraźmy sobie bank z jednym rodzajem konta, piekarnię z jednym rodzajem pieczywa, biuro podróży z ofertą wakacyjną tylko dla rodzin i wyłącznie do Grecji, jeden dostępny rodzaj kanapy w sklepie meblowym, jeden serial na Netfliksie… Byłoby prościej czy jednak trudniej? Na pewno nie mielibyśmy WYBORU, chociaż nasze POTRZEBY są tak zróżnicowane…
Nasze potrzeby konsumenckie ewoluują wraz z rynkiem. Przyzwyczailiśmy się do mnogości opcji, z których możemy wybrać taką, która jest najbardziej odpowiednia dla nas. Jeden z nas wybierze kanapę 6-osobową, bo ma dużą rodzinę i duże mieszkanie, drugi zadowoli się pojedynczym łóżkiem, bo mieszka sam i tak mu najwygodniej. Jeden wybierze wakacje w wielkim hotelu z aquaparkiem, drugi pole campingowe na Suwalszczyźnie.
Czy w miejscu pracy też powinniśmy mieć wybór? Wybór tego, jak i skąd pracujemy, jak organizujemy sobie dzień pracy? Czy pracodawca dostosowując nieco pracę do naszych potrzeb zyskuje czy traci? Zdecydowanie może zyskać, o ile ten system dostosowany będzie i do pracowników i do potrzeb organizacji.
Dokładnie tak, jak z piekarnią czy bankiem – nikt nie rozwija produktu, który jest nieefektywny, a jego wprowadzenie z góry skazane na niepowodzenie, a jednak nowe produkty powstają. Poprzedzają je badania rynku i potrzeb konsumentów.
Dlatego warto podejść do pracowników jak do konsumentów. A do organizacji czasu pracy jak do nowego produktu. Zapytać o potrzeby, sprawdzić możliwości organizacji i wdrożyć tak, aby wszyscy byli zadowoleni a praca efektywna.
Właśnie dlatego w Homejob ruszamy z projektem Elastyczne Miejsce Pracy. Chcemy zgromadzić w jednym miejscu jak najwięcej firm, niezależnie od branży czy wielkości, które już wprowadziły u siebie elastyczne rozwiązania, które chcą o nich opowiedzieć lub po prostu dać znać potencjalnym kandydatom, że ich miejsce pracy jest elastyczne. Ta elastyczność jest w wielu przypadkach kluczowa przy decyzji o podjęciu tej, a nie innej pracy, czy pracy w ogóle.
Zachęcam do zapoznania się z naszym raportem o tym, jak wyglądała elastyczność chwilę przed pandemią. Czy pracownikom na niej zależało? Czy chętnie by z niej korzystali?
Magdalena Felczak, założycielka Homejob, inicjatora katalogu Elastyczne Miejsce Pracy.